آخرین اخبار

تئاترهایی که می‌آیند

09:04:47 1395/01/15


تئاتر ایران که در تعطیلات نوروزی سال 1395 ، شروعی نسبتا متفاوت از سال‌های قبل داشت، در روزهای پس از تعطیلات هم با اجرای بیش از 20 نمایش میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار تئاتر ایسنا، در نوروز امسال تعدای نمایش در سالن‌های مختلف دولتی و خصوصی به صحنه رفتند که علاوه بر ادامه‌ی اجرای آن‌ها در این روزها، حدود 25 نمایش دیگر هم در روزهای آینده به صحنه می‌روند.

براین اساس در مجموعه‌های تئاترشهر، ایرانشهر،‌ حافظ و نیز سالن‌های خصوصی نمایش‌هایی از چند کارگردان همچون آرش دادگر،‌ کوروش سلیمانی، اتابک نادری، جابر رمضانی، ‌محمد مساوات، شهاب‌الدین حسین‌پور و همچنین دو نمایش به تهیه‌کنندگی رامبد جوان اجرا می‌شوند.

«اودیسه»

آرش دادگر از 16 فروردین‌ماه نمایش «اودیسه» را که در جشنواره تئاتر فجر هم با استقبال خوبی روبرو شد در سالن «حافظ» به صحنه می‌برد.

این نمایش که نوشته امین‌ طباطبایی است و تغییراتی هم نسبت به اجرای جشنواره‌ای خواهد داشت تا ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ با بازی حسام منظور، کامبیز امینی، امین طباطبایی، عمار عاشوری، آرش دادگر، نگارعابدی و سیاوش دادگر اجرا می‌شود.

ساعت اجرای این نمایش 100 دقیقه‌ای، ساعت 20 در سالن حافظ خواهد بود.

«استثنا و قاعده»

نمایش «استثنا و قاعده» که از 19 تا 26 فروردین‌ماه ابتدا در پلاتو تئاترشهر اجرا می‌شود، از 27 فروردین به صحنه تماشاخانه «ارغنون» می‌رود.

«استثنا و قاعده» که اثری از برتولت برشت و به کارگردانی مشترک سعید میرزایی و علیرضا محبت است،‌ تا 26 اردیبهشت اجرا می‌شود.

جعفر برقی کیوان، علیرضا محبت، سعید میرزایی، حمید نصرت‌پور، فرزاد برهمن، نسرین عسگرپور، زهره شهناز، مهسا کرد، نیلوفر کرانی‌زاده، هانیه مفلح، نیوشا شهیدیان و شاهین میرشکاری بازیگران این نمایش هستند.

تماشاخانه تازه تاسیس "تئاتر مستقل تهران" در روزهای ابتدایی بهار،‌ میزبان اجرای چند نمایش است که دو اثر آن توسط رامبد جوان تهیه‌ شده‌اند.

«اسلحه ناموس منه»

«اسلحه ناموس منه» به نویسندگی و کارگردانی احسان گودرزی یکی از این نمایش‌ها است که از ۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ روی صحنه می‌رود.

این نمایش که برگزیده پنجمین فستیوال مونولیو 1393 است و از ساعت 19:30 اجرا می‌شود، تنها یک بازیگر دارد که آن هم مرتضی درویش است.

«مثل شلوار جین آبی»

دیگر نمایشی که به تهیه‌کنندکی رامبد جوان در "تئاتر مستقل تهران" روی صحنه می‌رود، «مثل شلوار جین آبی» نام دارد که از ۱۵ فروردین به مدت یک ماه اجرا می‌شود.

«مثل شلوار جین آبی» که اجرای آن یک ساعت قبل از نمایش «اسلحه ناموس منه» آغاز می‌شود، به نویسندگی، ‌کارگردانی و بازیگری احسان گودرزی آماده شده و برگزیده‌ی چهارمین فستیوال مونولیو هم بوده است.

«سوراخ»

در " تئاتر مستقل تهران" همچنین قرار است نمایش «سوراخ» از 17 فروردین‌ماه تا 10 اردیبهشت به نویسندگی و کارگردانی جابر رمضانی اجرا شود.

این نمایش یک ساعته که از ساعت 21 روی صحنه می‌رود، توسط محمد چرمشیر درماتورژی شده است و آتیلا پسیانی، هوتن شکیبا، داریوش موفق، وحید آقاپور و هانی عبدالمجید در آن بازی می‌کنند.

«انگشتری ژنرال ماسیاس»

در سالن خصوصی «ارغنون» هم از 20 فروردین نمایشی به کارگردانی مهدی پاشایی اجرا می‌شود که «انگشتری ژنرال ماسیاس» نام دارد و نوشته ژوزفینا نیکلی است.

در این نمایش که تا 25 اردیبهشت روی صحنه می‌ماند و از ساعت ۲۱:۱۵ به مدت 55 دقیقه اجرا می‌شود؛ شیوا خسرومهر، کوروش خزایی اصل، محیا علیزاده، مهدی پاشایی و مهدی زمین پرداز بازی می‌کنند.

«سالی بیداری»

در این تماشاخانه نمایش «سالی بیداری» از 19 فروردین اجرا می‌شود که امیرحسین دیانتی آن را نوشته و کارگردانی می‌کند.

داریوش علیزاده، پگاه محمودوند، مهیارپوربابایی و مطهره امیر رودباری هم بازیگران این نمایش هستند.

«اورمو»

«اورومو» نام نمایشی است که داستانی اسطوره‌ای را با دست‌مایه قرار دادن زایش میترا از دل سنگ در خانه موزه استاد عزت الله انتظامی (قیطریه) روایت می‌کند.

این نمایش به نویسندگی، طراحی و کارگردانی علی مرتضوی فومنی با بازی پریسا قاسمی، مهیار وقاری و بهرام نوری اجرا می‌شود.

دوره‌ی اجرای «اورمو» از ۱۵ فروردین تا ۲۷ فروردین و در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ است.

«بهمن کوچیک»

محمد بحرانی، امیر سلطان احمدی، مهدی شاهپیری و مهران نائل بازیگرانی هستند که در نمایش «بهمن کوچیک» از 15 فروردین به کارگردانی مهران نائل حضور دارند.

این نمایش در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران اجرا می‌شود.

«مرگ طبلیه که یه بند صداش بلنده»

در این سالن نمایش «مرگ طبلیه که یه بند صداش بلنده» هم از 15 فروردین تا سوم اردیبهشت اجرا می‌شود که توسط پویان درزی کارگردانی می‌شود. ژاکلین آواره، امیر جنانی، پویان درزی، دریا مرادی دشت و نوید نوروزی بازیگران این نمایش هستند.

در دو سالن تماشاخانه ایرانشهر هم از چند روز آینده نمایش‌هایی به صحنه می‌رود که یکی از آن‌ها رپرتوار «بیوه‌های غمگین سالار جنگ» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور است.

این نمایش که پیش از این اجرای موفقی در تهران چند شهر دیگر هم داشته است، از 26 فروردین به مدت یک ماه در سالن استاد سمندریان اجرا می‌شود.

ساعت اجرای این اثر که محمد امیر یاراحمدی آن را نوشته، ساعت 21 است و گلاب آدینه، شیرین بینا، مونا فرجاد، حمید رحیمی، محمد صدیقی مهر و حمیده مستعان در آن بازی می‌کنند.

«یافت‌آباد»

در همین تاریخ و در همین سالن استاد سمندریان، از ساعت 19:30 نمایش جدید محمد مساوات هم به صحنه می‌رود که نویسندگی آن را نیز خودش برعهده داشته است.

در «یافت‌آباد» احسان بهلولی، نوشین کریمی، محمد علی محمدی، رومینا مومنی، تینو صالحی، لیندا کیانی، حمیدرضا محمدی و پوریا رحیمی سام بازی می‌کنند.

در دیگر سالن این تماشاخانه از 26 فروردین نمایش «بینوایان» به کارگردانی سهیل طاهری هم روی صحنه می‌رود که جایگزین نمایش‌هایی است که از اجرا در این زمان انصراف دادند.

«حساب پرداخت نمیشه»

در میان نمایش‌هایی که به زودی روی صحنه می‌روند،‌ سالن سایه تئاترشهر هم میزبان اجرای نمایش «حساب پرداخت نمیشه» نوشته داریو فو است.

این نمایش که دوره‌ی اجرای آن از ۱۸ فروردین تا ۱۲ اردیبهشت‌ماه است، توسط کاوه مهدوی کارگردانی می‌شود و مهسا مهجور، شهرام قائدی، علیرضا مهران، فرامرز قلیچ‌خانی، معصومه شیخ زاده وغزاله جزایری در آن بازی می‌کنند.

«رنگ رنگ نقاشی»

تالار هنر هم از 18 فروردین به مدت یک ‌ ماه شاهد اجرای نمایش «رنگ رنگ ناقاشی» خواهد بود که نویسندگی و کارگردانی آن را عباس قرین‌دوست برعهده دارد.

رامین خزایی، مریم الهامیان، شیما لطیفی، مرتضی عبداللهی، یاسمین زارعی و صالحه اسدی بازیگران این نمایش هستند.

«زندگی پوست‌های شکللاتی»

در ادامه نمایش‌های جدیدی که به صحنه می‌روند، تماشاخانه «هامون» نیز میزبان تماشاگران «زنگی پوست‌های شکلاتی» است. اجرای این نمایش به نویسندگی و کارگردانی نازنین والاجم از 24 فروردین به مدت یک ماه آغاز می‌شود.

رضا بهرامی، مریم میرعابدی و فرزین محدث بازیگران این نمایش هستد که داستانی را تحت تاثیر فضای جنگ روایت می‌کنند.

«کله‌پوک‌ها»

«کله پوک‌ها» نام نمایشی است که در سالن اصلی تالار محراب از 25 فروردین اجرا می‌شود.

این نمایش که یک ماه روی صحنه خواهد بود، اثری از نیل سایمون است که هومن رهنمون آن را کارگردانی می‌کند و محمد حسین میربابا، محمد اقبال رجبی، سمیه الیاسی، حسن بصیری، محمد طایفه، عباس کربلایی، هدیه درویشی، مسعود شیرخانی، فریده فکری، امیرحسین فاتحی، هنگامه قدیمی، نوا ابوالقاسم، مهتاب کیوان جو، محمد رضا مفتحی، پیام سپاهی فرد، مونا حیدری، آرزو دانایی، صائب کریمی، یارا رودبار و عماد آقا رفیعی در آن ایفای نقش می‌کنند.

«طرب نامه مبارک»

در تماشاخانه «دراما» نیز قرار است یک خیمه‌شب بازی با عنوان «طرب نامه مبارک» روی صحنه رود که مدت اجرای آن فقط دو شب است.

این نمایش از 25 تا 27 فروردین به کارگردانی آنا نمکچیان و با عروسک‌گردانی و صداپیشگی مونا نمکچیان، سهیل پورجعفر، آنا نمکچیان و امید ملانوروزی اجرا می‌شود.

«فرار از زندان 2»

همچنین در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران نمایش «فرار از زندان 2» به نویسندگی و کارگردانی عباس عبدالله زاده اجرا می‌شود. دوره اجرای این کمدی از ۱۹ فروردین تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه به صحنه می‌رود و مقداد اسلامی و افشین غیاثی در آن بازی می‌کنند.

«ناگهان پیت حلبی»

تماشاخانه سنگلج هم در روزهای آینده نمایش جدیدی را روی صحنه خواهد داشت که کاری از کوروش سلیمانی است.

این نمایش با نام «ناگهان پیت حلبی» از ۱۵ فروردین‌ماه تا 17 اردیبهشت‌ماه با بازی مسیح کاظمی، وحید آقاپور، محمد طیب طاهر، رامین سیاردشتی، ارسطو خوش رزم و محمدرضا آزادفرد اجرا خواهد شد.

«هویت پروانه‌های مرده»

«هویت پروانه‌های مرده» نمایشی از احمد سلگی است که از 17 فروردین‌ماه در سالن بزرگ تالار مولوی اجرا می‌شود.

این نمایش که اثر برگزیده هجدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی است با بازی سها آردم، آیدا توتونچی، مهران میری، امیرمسعود واعظ تهرانی به صحنه می‌رود.

اداره تئاتر و ایوان شمس دو مکان دیگری هستند که در روزهای آینده نمایش جدیدی در آن‌ها به صحنه خواهد رفت.

«فصل بهارنارنج»

«فصل بهارنارنج» نمایشی به کارگردانی غلامرضا عربی است که از 16 فروردین‌ماه در اداره تئاتر- خانه نمایش اجرا می‌شود.

در این کار که مدت اجرای آن یک ماه است، ندا سلیمانی، علی بلبلی، مریم دیهیم بخت، حجت‌الله سنگانه، بابک محمد‌زاده، محسن رستمی، حمید رضا کیانی‌خواه و شیما شوری بازی می‌کنند.

«دپوتات»

در ایوان شمس هم طبق آنچه اعلام شده، قرار است اتابک نادری پس از چند سال نمایشی را کارگردانی کند و به این ترتیب نمایش کمدی «دپوتات» از 21 فروردین ماه امسال در ایوان شمس با بازی بازیگرانی همچون ماه‌چهره خلیلی، اتابک نادری، پندار اکبری، سوسن پرور، سامان دارابی، بهنام شرفی، یاشار نادری و قاسم روشنایی به اجرا در می‌آید.

انتهای پیامتله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی