آخرین اخبار

مجلس یادبود حمید لبخنده برگزار می‌شود

09:01:33 1400/10/30


به گزارش ایسنا، این برنامه ساعت ۱۷ روز جمعه یکم بهمن ماه در پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب برگزار خواهد شد.

قرار است در این برنامه تعدادی از اهالی تئاتر، سینما و تلویزیون خاطرات خود را از زنده‌یاد حمید لبخنده تعریف کنند و نیز درباره ویژگی‌های شخصیتی و حرفه‌ای او مطالبی را بیان کنند.

پخش سه کلیپ از دیگر برنامه‌های این مجلس یادبود خواهد بود. یکی از این کلیپ‌ها از طرف برنامه «چهل تیکه» ساخته شده و دو کلیپ دیگر هم ساخته‌های محمد علی سجادی و هنرجویان حمید لبخنده در آموزشگاه حمید سمندریان است.

پیش‌بینی شده این برنامه با سخنان چهره‌هایی همچون اکبر زنجان‌پور، ابراهیم حقیقی، منوچهر شاهسواری، حسین عاطفی، حسین کیانی، محمد علی سجادی و ... برگزار شود.

حمید لبخنده، بازیگر و کارگردان با سابقه تئاتر و تلویزیون شامگاه روز شنبه، ۱۸ دی ماه بر اثر عوارض ناشی از یک عمل جراحی درگذشت.

او متولد سال ۱۳۳۰ بود که در ۱۵ سالگی به اولین کلاس تئاتر نزد حسینعلی طباطبایی در اداره فرهنگ و هنر اهواز رفت او آن‌طور که خودش تعریف کرده در آن کلاس با رضا فیاضی، فرید و علی سجادی حسینی و رضا خندان همراه بود و بعدها در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد و در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر تحصیل کرد. این کارگردان از شاگردان هنرمندان مطرحی همچون حمید سمندریان، شمیم بهار، بهرام بیضایی، پرویز پرورش، پرویز ممنون، علی رفیعی، محمد کوثر و نیز منیژه محامدی و گلی ترقی بوده است.

لبخنده که در برخی نمایش‌های گروه تئاتر «پیاده» به سرپرستی داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی بازی کرده بود. او برای نخستین بار همراه با زنده یاد سمندریان در نمایشنامه «مرده‌های بی‌کفن و دفن» نوشته سارتر کار کرد. در آن مقطع نمایشنامه «عادل‌ها» به نویسندگی کامو و با ترجمه محمدعلی سپانلو را هم در تالار مولوی کارگردانی می‌کرد و بعد از تجربه اجراها رابطه دوستانه بیشتری با زنده یاد سمندریان و هما روستا پیدا کرد.

حمید لبخنده با ساخت سریال «در پناه تو» در دهه هفتاد در میان عموم مخاطبان به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد و بعد از آن سریال‌های دیگری هم همچون «در قلب من» را کارگردانی کرد. او در سینما فیلم «آبی» را ساخت اما در سال‌های گذشته بیشتر مشغول مدیریت آکادمی سمندریان بود و سال‌ها مدیریت آموزشگاه زنده یاد حمید سمندریان را بر عهده داشت.

نمایش «سوءتفاهم» و سریال‌های «مهر و ماه» و «با من بمان» از دیگر آثار حمید لبخنده هستند.

مجلس یادبود حمید لبخنده به دلیل شرایط کرونایی و محدودیت‌های ناشی از آن، ویژه مدعوین است.

انتهای پیام

  تله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی