آخرین اخبار

تنش سیاسی چین و تایوان به سینما کشید

09:02:24 1400/09/08


به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پنجاه و هشتمین دوره جوایز سینمایی اسب طلایی برای تقدیر از برترین آثار چینی‌ زبان سینما، برندگان خود را اعلام کرد و این رویداد در اقدامی جسورانه جایزه بهترین مستند را به «انقلاب‌های دوران ما» اهدا کرد که احتمالا با خشم مقامات چینی همراه خواهد شد. 

این مستند روایتی از سرکوب سیاسی اعتراضات مردمی هنگ کنگ در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی است. نام این فیلم بر اساس شعاری معروف استقلال طلبی هنگ کنگی‌ها از چین انتخاب شده است. این مستند که در جشنواره کن امسال رونمایی شد را «کی‌وی چو» ساخته است. 

اما فیلم «سقوط‌ها» نماینده سینمای تایوان در اسکار ۲۰۲۲ ساخته «چانگ مونگ-هونگ»، برنده بزرگ جوایز سینمایی اسب طلایی و موفق به کسب جوایز بهترین فیلم، فیلمنامه اصلی، بازیگر زن و موسیقی متن شد. 

این فیلم که نخستین نمایش خود را در جشنواره فیلم ونیز تجربه کرده بود، روایتگر داستان زندگی یک مادر و دختر در آپارتمانی و در دوران قرنطینه کروناست.

جوایز فیلم اسب طلایی تایوان، مهم‌ترین جوایز سینمایی برای فیلم‌های چینی‌ زبان است که در سه دوره گذشته با دستور دولت چین توسط فیلمسازان چینی بایکوت شده است. این بایکوت پس از سخنرانی برنده جایز بهترین مستند این جوایز در سال ۲۰۱۸ درباره استقلال تایوان اعمال شد و مقامات چین بلافاصله دستور دادند، تمامی سینماگران این کشور از تایوان خارج شوند و حتی در میهمانی پس از مراسم نیز حق شرکت ندارند. 

تایوان از سال ۱۹۴۹ خودمختار است و به صورت دموکراتیک اداره می شود و خود را جمهوری چین می‌نامد. سرزمین اصلی چین که جمهوری خلق چین نامیده می شود، تایوان را استانی شورشی می داند که در نهایت در صورت لزوم با توسل به زور به آن ملحق می‌شود.

انتهای پیامتله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی