آخرین اخبار

تاییدیه اسکار دیگر ضعف هایمان را نپوشاند!

09:01:14 1400/08/02


به گزارش ایسنا، نیمه تیرماه امسال اعلام شد که جشنواره فیلم‌کوتاه تهران به عنوان یکی از دروازه‌های ورود به آکادمی اسکار انتخاب شده است و به این ترتیب فیلم برگزیده جایزه بزرگ بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره با تاییدیه آکادمی اسکار از دوره سی و هشتم به بعد به این جایزه معتبر سینمایی معرفی خواهد شد.

بر این اساس با توجه به اهمیت این اتفاق نیاز است تا با نگاهی دقیق تر به روند برگزاری این رویداد به هر چه بهتر برگزار شدن آن کمک کرد.

در گفت‌وگویی که با برخی از کارگردانان حاضر در ۳۸مین دوره این رویداد انجام شد، تعدادی معتقدند با وجود اینکه در منطقه خاورمیانه و حتی آسیا تعداد جشنواره‌هایی که این تاییدیه را دارند بسیار اندک است بنابراین رسیدن به این جایگاه اتفاق ارزشمندی به حساب می‌آید اما برای حفظ آن باید اقدامات اساسی‌ای انجام شود و به گفته این فعالان و هنرمندان نباید ضعف‌های موجود با آوردن این عنوان به دنباله نام جشنواره نادیده انگاشته و تحت پوشش آن قرار بگیرد بلکه لازم است با برنامه‌ریزی‌های کلان و حساب شده به ارتقا هرچه بیشتر آن کمک کرد.

موفقیت جشنواره فیلم‌کوتاه تهران در مواجهه با آکادمی اسکار نیازمند سیاستگذاری است

حسین میرزامحمدی کارگردان فیلم‌کوتاه «ماشوم» که امسال در جشنواره سی‌وهشتم فیلم‌کوتاه تهران در بخش داستانی حضور دارد در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: باید به فیلم‌کوتاه به عنوان یک گونه از سینما که جایگاهی اختصاصی و مختصات خاص خودش را دارد پرداخته شود، همانطور که در جهان هم همینطور است و بسیاری از هنرمندان به صورت تخصصی و در تمام طول فعالیت هنری خود فقط روی فیلم‌کوتاه کار می‌کنند.

او ادامه داد: وقتی این اتفاق بیفتد و فیلمسازان به جایگاه و اهمیت فیلم‌کوتاه پی ببرند، برای به تصویر کشیدن موضوعات مدنظرشان در قالب تصویر به سراغ این مدیوم سینمایی خواهند رفت. بر همین اساس بسیاری از کارگردانان را می‌شناسیم که از مدیوم فیلم‌کوتاه به فیلم بلند و سینمایی رفتند و اصلا در بیان مضمون و حتی فرم نتوانستند موفق عمل کنند.

این کارگردان درباره پذیرش جشنواره فیلم‌کوتاه تهران به عنوان یکی از دروازه‌های ورود به آکادمی اسکار اظهار کرد: میزان موفقیت جشنواره فیلم‌کوتاه تهران در مواجهه با قرار گفتن در لیست مورد تایید آکادمی اسکار، بستگی به سیاست‌های کلان و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دارد. این یک اتفاق بسیار خوب است و این موضوع در حالی اتفاق افتاده که تعداد جشنواره‌هایی که این ویژگی را دارند در خاورمیانه و آسیا بسیار اندک است. بنابر این چنین موقعیتی می‌تواند تاثیرات مثبتی برای ما به ارمغان بیاورد.

میرزامحمدی ادامه داد: سینماگران در اقصی نقاط دنیا تمایل پیدا خواهند کرد که آثارشان را برای شرکت در این جشنواره ارسال کنند. علاوه بر آن این جشنواره برای فیلمسازان و هنرمندان ایرانی نیز می‌تواند راهی باشد تا ازاین طریق حرف‌ها و فیلم‌هایشان را به گوش جهان برسانند. اما باید سیاست‌های کلانی در نظر گرفته شود تا از این فرصت به دست آماده بهترین استفاده را کرد.

وی افزود: تمام جشنواره‌های دنیا نقصان‌هایی دارند اما این نکته که جشنواره مورد تایید آکادمی اسکار قرار گرفته است نباید باعث شود ضعف‌های جشنواره دیده نشود که اگر اینطور باشد، نمی‌تواند این تاییدیه را تا ابد به دنبال خود داشته باشد. ما با تقویت دیگر جشنواره‌هایی که در کشور برگزار می‌شوند و از اعتبار بالایی هم برخوردارند می‌توانیم با ایجاد نوعی رقابت میان این رویدادها در هرچه بهتر برگزار شدن و پیشرفت آنها کمک کنیم.

این کارگردان در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: اگر قرار باشد جشنواره‌ای مانند سال گذشته یا دوره‌های قبل خودش برگزار شود اتفاق خوبی نیست بلکه باید هر سال حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد. با این حال به نظر می‌رسد جشنواره ۳۸فیلم‌کوتاه با نظم و چیدمان بهتری نسبت به سال گذشته برگزار شده است.

فیلم کوتاه ماشوم


تله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی