آخرین اخبار

گیشه بهاری در اکران پاییزی

10:52:27 1392/07/30


 
 

فروش خوب فیلم‌های اکران پاییز تصور اولیه استقبال نکردن از آثار به نمایش درآمده در این فصل را از بین برده و جانی تازه به سالن‌های سینما داده است. اکران «تنهای تنهای تنها» نیز که از چهارشنبه این هفته در گروه سینمایی استقلال روی پرده می‌رود، پاییز سینما را بهاری خواهد کرد.

 
 

به گزارش جام جم، در حالی که برخی کارشناسان و صاحب نظران سینما تصور می کردند اکران پاییز در مقایسه با فیلم های اکران شده نوروز و تابستان از رونق کمتری برخوردار خواهد بود و مخاطبان استقبال چندانی از فیلم ها نخواهند کرد، اما بازخورد مناسب تماشاگران و فروش نسبتا خوب فیلم ها، سینماداران و صاحبان آثار را امیدوار کرده است.

مهم ترین دلیل این استقبال و نظر مثبت تماشاگران را باید در چینش مناسب فیلم ها و انتخاب آثاری دانست که هرکدام فضا و قصه خود را دارند و می توانند مخاطبانی با سلایق مختلف را از خانه بیرون بکشند و پای پرده نقره ای بنشانند، خوشبختانه تنها گونه گونی و تنوع فیلم ها در استقبال مردم دخیل نبوده و کیفیت و ساختار فیلم ها هم دلیل محکم و موثری برای این رضایتمندی همه جانبه است.

در سینمای ایران کمتر پیش می آید که همه یا حتی بیشتر فیلم های یک مقطع زمانی اکران از استاندارد نسبی کیفی و ساختاری برخوردار باشند و عموما فقط یکی دو فیلم آن هم دست و پا شکسته می توانند در میان دیگر فیلم های متوسط و ضعیف بدرخشند و رضایت تماشاگران و اهالی سینما را برآورده کنند. خوشبختانه اگر نگوییم همه، اما بیشتر فیلم هایی که اکنون روی پرده سینماهاست، جدا از تنوع موضوعی و داستانی، ساختار و کیفیت قابل اعتنایی دارند و دست کم عموم تماشاگران را ناراضی از سالن سینما به بیرون نمی فرستند.

فیلم های اکران پاییز امسال نشان داده که چنته سینمای ایران حتی در این روزهای ناخوش احوال نیز از فیلم های خوب خالی نیست و می شود به آینده این سینما امیدوار بود. اگر شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و افزایش مشغله کاری کارمندان و کارگران را هم درنظر بگیریم و فقط هم به رقم و میزان ظاهری فروش فیلم ها اکتفا نکنیم، باید گفت که اتفاقا از جنبه ای استقبال تماشاگران از آثار فعلی روی پرده در مقایسه با اکران نوروزی و تابستان اگر نگوییم بهتر، دست کم برابر بوده است. فیلم های «دربند»، «به خاطر پونه» و «گناهکاران» و آثار قدیمی تر اکران هرکدام فضا و قصه متفاوتی دارند که این تنوع موضوعی به انضمام ساختار گرم و جذاب باعث شده است اکران پاییزی سینماها رنگ و بوی بهاری داشته باشد. اضافه شدن فیلم تماشایی «تنهای تنهای تنها» به کارگردانی احسان عبدی پور که این هفته روی پرده خواهد رفت و بتازگی موفق به دریافت جوایز پروانه زرین بهترین فیلم و بهترین بازیگر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان شده هم می تواند نقش موثری در رونق اکران پاییزی داشته باشد.

فیلم «دربند» به نویسندگی و کارگردانی پرویز شهبازی داستان دختر دانشجویی شهرستانی به نام نازنین را روایت می کند که به دلیل تکمیل شدن ظرفیت خوابگاه به ناچار با دختری غریبه به نام سحر همخانه می شود که این سرآغازی بر گرفتاری ها و مشکلات اوست. این فیلم که در جشنواره سی و یکم فیلم فجر با تحسین توامان تماشاگران، منتقدان و داوران مواجه شد، جدی ترین رقیب فیلم «گذشته» برای معرفی به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار بود که سرانجام نتوانست به این امتیاز دست یابد. در حالی که بسیاری از کارشناسان «دربند» را بهترین گزینه برای فرستادن به مراسم اسکار می دانستند. نازنین بیاتی، پگاه آهنگرانی، احمد مهران فر، بهرنگ علوی و فرید سمواتی بازیگران این فیلم هستند و امیر سمواتی نیز تهیه کنندگی و هومن بهمنش تصویربرداری آن را به عهده دارند. «گناهکاران» چهارمین ساخته فرامرز قریبیان در مقام کارگردان است که در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر با ساختار گرم و جذابش خیلی ها را غافلگیر کرد. این فیلم درباره دختری به نام آسمان است که به قتل می رسد و دو سرگرد جوان و پا به سن گذاشته مامور پیگیری پرونده، شناسایی و دستگیری قاتل می شوند. فضای متفاوت فیلم، فیلمنامه و ساختار جذاب و بازی های خوب از امتیازات این فیلم است. فیلمی در گونه پلیسی و نوآور که در جاهایی ادای دین به فیلم مشهور و محبوب «هفت» ساخته دیوید فینچر است. فرامرز قریبیان، رامبد جوان، قطب الدین صادقی، رضا رویگری، نسرین مقانلو، کورش تهامی، همایون ارشادی، سیاوش چراغی پور، محسن افشانی، امید روحانی، ملکه رنجبر و هومن برق نورد بازیگران این فیلم هستند. تصویربرداری هومن بهمنش، موسیقی فردین خلعتبری و تدوین بهرام دهقانی از امتیازات مثبت فیلم است. «به خاطر پونه» به کارگردانی هاتف علیمردانی فیلمی گرم و دیدنی درباره پدیده شوم اعتیاد و عوارض و اثرات مخرب ناشی از آن است که با بازی فرهاد اصلانی (به نقش مجید) و هانیه توسلی (به نقش پونه) تماشایی تر هم شده است. این دو بازیگر پیشتر در فیلم جنجالی و پرحاشیه «خصوصی» هم با یکدیگر همبازی بوده اند. نیره فراهانی، ترلان پروانه و محمد ساربان دیگر بازیگران این فیلم به تهیه کنندگی امیرعباس گردان هستند.

مسافر بوشهری این هفته از راه می رسد

فیلم موفق، گرم و تماشایی «تنهای تنهای تنها» که بتازگی موفق شد پروانه زرین بهترین فیلم و بهترین بازیگر و کارگردانی را از بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان از آنِ خود کند و دو شب پیش هم در سی امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمد، به احتمال فراوان از چهارشنبه این هفته جایگزین فیلم «به خاطر پونه» در گروه سینمایی استقلال خواهد شد. نمایش آخرین ساخته احسان عبدی پور کارگردان جوان و خلاق بوشهری به رونق گیشه سینماها و ادامه روند موفقیت آمیز اکران پاییزی منجر خواهد شد. «تنهای تنهای تنها» قصه پسر نوجوانی به نام عبدالکریم مشهور به رنجرو است که با پسری روسی به نام اولگ دوست می شود و هر جلسه «اجلاس 1+5» این دوستی را دستخوش تغییرات ناخوشایندی می کند. تا این که رنجرو تصمیم می گیرد برای پایان دادن به این وضع بتنهایی راهی سازمان ملل شود و نامه اش را به دست «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد برساند!

میثم فرهومند، آرمین هوانسیان، آنا پانوسیان، عباس باک و تیگران الکسانیان بازیگران، ادریس عبدی پور تهیه کننده، ساعد نیک ذات تصویربردار و فردین خلعتبری آهنگساز «تنهای تنهای تنها» هستند..


جام جم

عناوین تصادفی