آخرین اخبار

افتتاح آسیاتیکا در ایتالیا با فروشنده

09:04:57 1395/06/27


به گزارش ایسنا، هفدهمین جشنواره‌ی فیلم‌های آسیایی رم که به «آسیاتیکا» معروف است، از 27 شهریور تا 11 مهر در کشور ایتالیا برپا خواهد شد و فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه‌ی جشنواره روی پرده می‌رود و فیلم «والدراما» ساخته عباس امینی نیز در بخش مسابقه‌ی این رویداد به نمایش درخواهد آمد.

این جشنواره در بخش بزرگداشت عباس کیارستمی، فیلم «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان را به نمایش می‌گذارد و بخش دیگری را هم به بزرگداشت «مستقل‌های ایرانی» اختصاص داده است.

«مستقل‌های ایرانی» که امسال بیستمین سال فعالیت خود را ادامه می‌دهد، به عنوان اولین حرکت در بخش خصوصی سینمای ایران در حوزه‌ی عرضه و پخش بین‌المللی فیلم‌های ایرانی توسط محمد اطبایی در سال 1376 شروع به فعالیت کرد و امسال در این برنامه‌ی بزرگداشت، سه فیلم «پذیرایی ساده» ساخته‌ی مانی حقیقی، «ماهی و گربه» ساخته‌ی شهرام مکری و «لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان با حضور محمد اطبایی به نمایش درخواهند آمد.

پیش از این جشنواره‌ی فیلم کشورهای اسلامی منار صوفیه در دی ماه 1393 با هفت عنوان فیلم و جشنواره فیلم های اسیایی وزول نیز با هفت عنوان فیلم در بهمن ماه سال 1393 برنامه‌های بزرگداشت «مستقل‌های ایرانی» را برپا داشته بودند و امسال نیز دومین جشنواره‌ی فیلم‌های ایرانی زوریخ با هفت عنوان فیلم از 6 تا 12 خرداد ماه برنامه‌ی مشابهی را ترتیب داد. پس از آن نیز آرشیو ملی فیلم هند و نتپک در شهر پونا برنامه‌ی بزرگداشت «مستقل‌های ایرانی» را با 13 فیلم «لطفا مزاحم نشوید» (محسن عبدالوهاب)، «روز روشن» (حسین شهابی)، «عصبانی نیستم!» (رضا درمیشیان)، «ماهی و گربه» (شهرام مکری)، «خانه پدری» (کیانوش عیاری)، «احتمال باران اسیدی» (بهتاش صناعی‌ها)، «ورود آقایان ممنوع» (رامبد جوان)، «مرگ ماهی» (روح الله حجازی)، «پله آخر» (علی مصفا)، «بهمن» (مرتضی فرشباف)، «پذیرایی ساده» (مانی حقیقی)، «من دیگو مارادونا نیستم» (بهرام توکلی) و «ملبورن» (نیما جاویدی) از 11 تا 14 تیر ماه برگزار کرد.

همچنین موسسه هبیتاتو نتپک از 19 مرداد تا 6 شهریورماه با 6 فیلم «روز روشن» (حسین شهابی)، «عصبانی نیستم!» (رضا درمیشیان)، «خانه پدری» (کیانوش عیاری)، «احتمال باران اسیدی» (بهتاش صناعی‌ها)، «ورود آقایان ممنوع» (رامبد جوان) و «ملبورن» (نیما جاویدی) برنامه‌ی بزرگداشت «مستقل‌های ایرانی» را در دهلی‌ نو ادامه داد.

این برنامه‌های بزرگداشت در سال جاری میلادی و سال آینده ادامه خواهد داشت.

«مستقل‌های ایرانی» تاکنون سینماگران ایرانی بسیاری را در عرصه‌های جهانی معرفی کرده که می توان از منیژه جکمت، مانی حقیقی، علی مصفا، شهرام مکری، فردین صاحب زمانی، رضا درمیشیان، حسین شهابی، محسن عبدالوهاب، نیما جاویدی، بهتاش صناعی‌ها و... نام برد.

انتهای پیامتله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی