آخرین اخبار

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

09:01:20 1395/06/14


اثر برگزیده هیات داوران جشنواره مونولوگ موندا از 23 شهریورماه در تماشاخانه دا (آو سابق) روی صحنه خواهد رفت.

به گزارش ایسنا، نمایش «اُموفاجیا» که توانست در اولین دوره از جشنواره مونولوگ موندا عنوان اثر برگزیده هیات داوران را کسب کند، از 23 شهریورماه هر شب ساعت 18:30 در تماشاخانه دا اجرا خواهد شد.

«اُموفاجیا» در اولین دوره از جشنواره مونولوگ موندا که با همکاری خانه نمایش دا و مرکز هنرهای نمایشی از 17 الی 27 فروردین 95 برگزار شد، توانست در کنار کسب عنوان اثر برگزیده هیات داوران، رتبه نخست کارگردانی را هم برای نویسنده، طراح و کارگردان خود؛ عرفان خلاقی به همراه آورد.

عرفان خلاقی، سرپرست گروه رخداد که پیش از این نمایش «بی‌چگونگی» را مرداد و شهریورماه 94 در مکتب تهران روی صحنه برده بود توانست با «اُموفاجیا» علاوه بر کسب رتبه نخست کارگردانی، نامزدی بهترین بازیگری زن را نیز برای تنها بازیگر این اثر؛ سمن مهدوی به دست آورد.

عوامل مونولوگ «اُموفاجیا» عبارتند از: نویسنده، طراح و کارگردان: عرفان خلاقی، بازیگر: سمن مهدوی، موسیقی: هومن قویدل و مجتبی تقوایی، دستیار کارگردان: مرتضی محمدی، طراح گریم: بهناز باقری، ساخت ویدئو: اردلان عباسی، طراح پوستر: سعید رضوانی و مشاور رسانه ای: نرگس کیانی.

این نمایش از 23 شهریورماه هر شب ساعت 18:30 در تماشاخانه دا واقع در میدان فاطمی، ابتدای خیابان گمنام، خیابان جهان‌مهر، پلاک ٢٦ روی صحنه خواهد رفت.

رونمایی از آینه‌های رنگ پریده در پاتوق فیلم کوتاه

فیلم کوتاه «آینه‌های رنگ پریده» به نویسندگی و کارگردانی سالم صلواتی در  نهمین پاتوق فیلم کوتاه سینمای آینده به روی پرده می‌رود.

روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران اعلام کرد: این فیلم روز دوشنبه پانزدهم شهریور ماه سال جاری در پردیس سینمایی ملت به نمایش در می آید.

فیلم «آینه‌های رنگ پریده» ملودرامی زنانه است که با تاکید بر احساس مادری، چالش اصلی داستان را مطرح می‌کند زنی که شوهر وی محکوم به اعدام است در کش و قوس اینکه این است که آیا فرزندی را به دنیا آورد. موقعیت به نظر واقعی و رئال فیلم با اتصال به دو مفهوم کلیدی زندگی بشر از یک سو مرگ و از سوی دیگر تولد وجهی سمبولیک می‌یابد و این حس قدرتمند مادری است که در نهایت بر تصمیم نهایی تاثیر می‌گذارد.

بر پایه این گزارش، فیلمساز برای این محتوای به ظاهر ساده اما در عین حال سمبولیک و پیچیده ساختار متناسبی را در نظر می‌گیرد و به خوبی از دایره رئالیزم بیرون نمی‌رود و به خوبی در بخشی از داستان با نماهای نسبتا بلند سکون و رخوت زندگی این زن را نمایش میدهد که در نهایت هر چه به انتها نزدیک می‌شویم ریتم فیلم تا حدودی سریع‌تر می‌شود.

فیلم «آینه‌های رنگ پریده» تاکنون در جشنواره های فیلم کوتاه بیروت، جشنواره ملل اتریش، جشنواره سلیمانیه کردستان، جشنواره bay streetکانادا حضور داشته است.

برخی از عوامل این فیلم کوتاه عبارتند از: نویسنده ، کارگردان و طراح صحنه: سالم صلواتی، تصویربردار: مهدی کرمی، صدابردار: حسین قورچیان، تدوین: سالم صلواتی و توفیق امانی.

این فیلم که یکی از تولیدات دفتر سنندج انجمن سینمای جوانان ایران است روز دوشنبه پانزدهم شهریور ماه سال جاری در پاتوق فیلم کوتاه به نمایش درخواهد آمد.

اداره تئاترآماده پذیرایی از پنجمین جشنواره تئاترشهر

روابط عمومی اداره تئاتر و خانه نمایش اعلام کرد: پنجمین جشنواره تئاتر شهر به عنوان اصلی ترین رویداد نمایشی شهرداری تهران با رویکرد حمایت از گروه‌های جوان تئاتری ؛ از تاریخ 22 تا 30 شهریور ماه در تهران برگزار خواهد شد و خانه نمایش به منظور میزبانی هرچه مناسب‌تر ازاین رویداد مهیا می‌شود.

از این رو با پایان یافتن نمایش " هنرور" ؛  آغاز نمایش ( دوشیزگان باغ لیمو ) به کارگردانی فاطمه رادمنش که پیشتر زمان آن 14 شهریور ماه اعلام شده بود ؛ به بعد از جشنواره تئاترشهر موکول شد.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر به دبیری  شهرام کرمی از 22 تا 30 شهریورماه درتماشاخانه های تهران برگزار می گردد.  

پیش فروش لوکوموتیو ران از سیزدهم شهریور آغاز شد

نمایش "لوکوموتیو ران" که برای نخستین بار در ایران به روی صحنه می‌رود، از روز شنبه سیزدهم شهریور آغاز به پیش فروش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی گروه، نمایش "لوکوموتیو ران" نوشته آثول فوگارد و به کارگردانی مهلا صالحی، که از 20شهریور در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران آغاز می‌شود، طبق برنامه ریزی انجام شده پیش فروش بلیت های خود را از روز شنبه، سیزدهم شهریور در سایت تیوال آغاز می کند.

"لوکوموتیو ران" از آثار بسیار معروف آثول فوگارد، نویسنده اهل آفریقای جنوبی است که توسط بابک سعیدیان ترجمه شده و برای نخستین بار در ایران اجرا می شود. داستان قصه ی زنی است که با کودکی که به پشتش بسته وارد ریل را آهن شده و خود کشی می‌کند و این اتفاق راننده قطار را دچار بحران های روحی می‌کند و ...

در این نمایش مهدی بجستانی و بابک سعیدیان به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین از عوامل اجرایی نمایش می توان به؛ "ناصح کامگاری، طراح"، "ساناز رحمانی، دستیار کارگردان"، "فرهاد مقدم، مدیر صحنه"، "رضا خسروی، منشی صحنه"، "فرشاد آذرنیا، موسیقی"، "نجمه قادری، عکاس"، "امیر پارسائیان مهر، روابط عمومی" و "گروه هنر مدرن، تبلیغات و فضای مجازی" اشاره کرد.

مستند «شکارچی» در فرهنگسرای رسانه نقد و بررسی می‌شود
 

نمایش و نقد فیلم مستند «شکارچی» به کارگردانی کتایون جهانگیری یکشنبه 14 شهریور در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه ‌های اجتماعی، نشست این هفته کانون فیلم کوتاه فرهنگسرای رسانه و شبکه‎های اجتماعی، با ارزیابی اهمیت محیط زیست در آثار سینمایی و با نمایش فیلم مستند «شکارچی» به کارگردانی «کتایون جهانگیری» و با حضور اسماعیل میرفخرایی، سید سلیم غفوری و منتقدان فیلم و کارشناسان و علاقه مندان محیط زیست برگزار می‌شود. 
 

این مستند روایت زندگی احمد عزیزی، شکارچی نادم و یلدا ناجی کبک‌ها است. محوریت مستند تحولی است در عرصه محیط زیست که در خانواده‌ی کاک احمد تاثیر می‌گذارد و زندگی وی را هم دچار تعییر و تحول می‌کند.
 

این مستند پیش از این در نهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و در بخش محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفت.
 

علاقمندان می‌­توانند جهت شرکت در این برنامه می توانند یکشنبه 14 شهریور از ساعت 17:30 تا 20 به فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی به نشانی ابتدای خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی، خیابان ناطق نوری، میدان قبا مراجعه کنند.

کامبیز بنان تازه‌ترین نمایشش را روی صحنه می‌برد 
نمایش «پای سیب با دارچین اضافه» تازه‌ترین اثر کامبیز بنان از 20 شهریور تا 10 مهر در تماشاخانه «همای سعادت» روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط عمومی تماشاخانه همای سعادت، این نمایش با طراحی، قلم و کارگردانی کامبیز بنان اجرا می‌شود و سعید دولتی، نوید فرح مرزی، ندا فرهنگ مهر، نریمان حیدری، فرشید حاجیان، محمدحسین شهریاری، فائزه پورشعبان، امینه شیاسی، الناز بابایی، آرام باقری و... از بازیگران آن هستند.
در خلاصه نمایشنامه «پای سیب با دارچین» آمده است: به تعداد تمام میزهای کافه‌های شهر قصه‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که هر یک آن‌ها روایت ساده ایست از اشک‌ها و لبخندهای بی بهانه... «پای سیب با دارچین اضافه» تنها صدای بلند چهار میز از هزاران میز کافه‌های تنهایی است. تنهایی‌های چندنفره‌ای که تلخی‌شان در هیچ فنجان قهوه‌ای نیست... روایت پای سیب روایت ساده زندگی است.
این نمایش اپیزودیک سال 93 با قلم بهاره رضایی و کامبیز بنان روی صحنه رفت و در اجرای جدیدش کامبیز بنان نویسندگی آن را بر عهده دارد.

«پای سیب با دارچین اضافه» از 20 شهریور هر شب ساعت 20 در تماشاخانه «همای سعادت» به نشانی شهر زیبا، خیابان آیت‌الله کاشانی، زیر پل شهید باکری، جنب بانک پارسیان، پلاک 261، طبقه چهار، واحد 5 اجرا می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه حضوری و یا از طریق سایت تیوال www.tiwall.com بلیت تهیه کنند

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به مهدی نامداری تهیه‌کننده، فرید جلالی و فرید جلالی و کاوه تافته آهنگساز، نوید فرح مرزی طراحی هنری، امینه شیاسی منشی صحنه، فرشید حاجیان دستیار کارگردان، عماد سالکی طراح پوستر و بروشور و مطهره کشاورز مشاور رسانه‌ای اشاره کرد.

بنان پیش‌ازاین «جمعه کشی» نوشته اسماعیل خلج، نمایشنامه خوانی «پیراهنی جامانده در باد»، «شب بیست و یکم» و... را روی صحنه برده است.

رقابت هفت اثر ایرانی در بخش مسابقه جشنواره جهانی فیلم پارسی

هفت فیلم ایرانی در بخش مسابقه فیلم‌های بلند پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی روی پرده می‌روند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، فیلم‌های سینمایی «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی، «ماحی» به کارگردانی داوود خیام، «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی، «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر، «والدراما» ساخته عباس امینی، «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده و «خانه دختر» ساخته شهرام شاه‌حسینی امسال در بخش مسابقه فیلم‌های بلند جشنواره جهانی فیلم پارسی نمایش دارند. این فیلم‌ها در سیدنی، آدلاید، کانبرا و ملبورن روی پرده می‌روند.

پنجمین جشنواره جهانی‌ فیلم پارسی به دبیری امین پلنگی از اول تا 12 مهرماه امسال برگزار می‌شود. 

نمایش «اگر...» در تالار چهارسو تئاتر شهر آغاز شد

اجرای نمایش « اگر...» به نویسندگی و کارگردانی وحید رهبانی جمعه شب 12 شهریور ماه با حضور عوامل سریال تلویزیونی «خانه ما» و تعدادی از هنرمندان در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

مسعود کرامتی کارگردان سریال «خانه ما» که سال‌ها پیش از رسانه ملی پخش می شد در آیین افتتاحیه نمایش « اگر...» گفت: خیلی خوشحالم که دوباره اینجا حضور پیدا کردم و می‌توانم وحید رهبانی را ببینم. او یکی از بازیگران سریال ماندگار «خانه ما» بود که سال‌ها پیش برای حضور در این سریال تست بازیگری داد و بعد از پذیرش توانست ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی سریال باشد. به هر صورت من امروز واقعا اافتخار می‌کنم که با او دوست هستم و در تالاری حضور پیدا کردم که نمایشی به کارگردانی و بازی وی اجرای خود را آغاز می‌کند.

وی افزود: وحید رهبانی یکی از هنرمندان باهوش تئاتر ماست و تاکنون با آثاری که روی صحنه برده توانسته خود را به عنوان یکی از بهترین هنرمندان تئاتر ایران معرفی کند. من مطمئنم این نمایش نیز مانند سایر آثارش خوب و با کیفیت خواهد بود. ای کاش شرایط نیز به گونه ای رقم بخورد که او بتواند روز به روز بهتر از قبل کار کند.

شیرین یزدان بخش، بهناز جعفری، مانی نوری، ماریا حاجیها از جمله هنرمندانی بودند که در اولین اجرای نمایش « اگر...» در تالار چهارسو حضور پیدا کردند.

نمایش « اگر...» به نویسندگی و کارگردانی وحید رهبانی و بازی سارا بهرامی و وحید رهبانی هر روز غیر از شنبه ها ساعت 18:30 و 20:30 در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است .

سالن‌های پنجمین جشنواره تئاتر شهر معرفی شد

پنجمین جشنواره تئاتر شهر علاوه بر 6 فرهنگسرای تهران، در سه مجموعه تئاتر حرفه ای برگزار می‌شود.

مجموعه تئاتر مولوی ، سالن های مجموعه تالار محراب ، خانه نمایش اداره برنامه های تئاتر به جمع سالن‌های اجرای آثار پنجمین جشنواره تئاتر شهر پیوستند.

تا کنون حضور فرهنگسرای فدک ، فرهنگسرای خاوران، فرهنگسرای سرو، فرهنگسرای شفق، فرهنگسرای ارسباران و باغ موزه هنرهای ایرانی در این جشنواره قطعی شده است.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر از 22 شهریور ماه جاری در بخش های تئاتر صحنه ای ، تئاتر کودک و نوجوان ، نمایش های خیابانی ، مدرسه تئاتر ، بخش ویژه توانیابان ، نمایش های بخش جنبی ، مسابقه عکس و... در سالن های شهر تهران آغاز می شود.

بخش مسابقه عکس و پوستر تئاتر کودک و نوجوان بین المللی شد

برای اولین بار بخش مسابقه عکس و پوستر در بیست و سومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ، بخش مسابقه عکس و پوستر ویژه نمایش‌های کودک و نوجوان به شکل بین المللی و با حضور آثار هنری از هنرمندان سراسر جهان برگزار خواهد شد.

در فراخوان بخش مسابقه عکاسی تئاتر آمده است هرعکاس می‌تواند حداکثر 10 عکس با فرمت Jpg  در اندازه   30*40با کیفیت   300 Dpiدر قالب لوح فشرده ( Cd , DVD ) به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.

با توجه به بین‌المللی شدن این بخش هنرمندان می‌بایست مشخصات کامل اجراهای عکاسی شده (نام نمایش، کارگردان، سالن اجرا، شهر و کشور) همچنین مشخصات کامل خود مانند اسم و فامیل ،آدرس ، ایمیل و شماره تماس را به صورت فایل  pdf و  word برای دبیرخانه ارسال کنند.

مطابق این فراخوان عکاسان ایرانی می توانند، عکس‌هایی که حدفاصل مهر 1393 تا مهر 1395 گرفته شده اند را در این رقابت شرکت دهند.

هرگونه ادیت و تغییر اثر که به ماهیت اصلی عکس آسیب برساند ممنوع است و در صورت مشاهده عکس مذکور داوری نخواهد شد.

در بخش پوستر نیزهر هنرمند با حداکثر 10 اثر می‌تواند در مسابقه شرکت کرده وآثار شرکت کننده می بایست در اندازه حقیقی آن و در قالب یک لوح فشرده (CD یا DVD) با فرمت tif و یا  Jpg به همراه اصل پوستر ( پرینت اثر) به دبیرخانه تحویل شوند.

هنرمندان داخل کشور ایران که تمایل به شرکت در این بخش را دارند می بایست آثاری را به دبیرخانه تحویل دهند که، حد فاصل مهر 93 تا مهر 95 بوده و در سالن های مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرای عموم در آمده باشد.

مهلت ارسال آثار به بخش عکس و پوستر بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان 10 آذرماه اعلام شده است.

انتهای پیام تله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی